Fundacja Nadzieja Imigranta

HISTORIA FUNDACJI

Zespół Fundacji Nadziej Imigranta

Cel organizacji fundacji

Fundacja „Nadzieja Imigranta” powstała w 2022 roku, by wspierać uchodźców, imigrantów oraz obcokrajowców przybywających do Polski w aktywizacji zawodowej oraz społecznej, a także integracji w polskim społeczeństwie.

Misja

Naszą misją jest budowa otwartego społeczeństwa obywatelskiego, przeciwdziałanie uprzedzeniom, rasizmowi oraz dyskryminacji, a także poszerzanie wiedzy o innych kulturach. W dalszej perspektywie Fundacja będzie dążyć także do zwiększenia zatrudnienia emigrantów w Polsce, przeciwdziałania bezrobociu i wsparciu przedsiębiorczości poprzez organizację szkoleń, konferencji i spotkań informacyjnych.

Cele strategiczne

  • oferujemy kompleksową pomoc w legalizacji pobytu w Polsce,
  • zapewniamy profesjonalną pomoc prawną oraz psychologiczną,
  • reprezentujemy naszych klientów oraz beneficjentów w polskich urzędach,
  • wdrażamy działania edukacyjne z zakresu nauki języka polskiego,
  • oferujemy pomoc rzeczową dla potrzebujących uchodźców, imigrantów i obcokrajowców, którzy przebywają na terenie Polski,
  • świadczymy pomoc rozwojową i humanitarną poza granicami kraju,
  • wspieramy wolontariat i inne formy zaangażowania społecznego.

O nas

Fundacja rozpoczęła swoją działalność od pomocy humanitarnej walczącej Ukrainie w lutym 2022 r. dochodząc do etapu, gdzie pomoc dedykowana jest społeczności ukraińskiej przebywającej w Polsce oraz innym imigrantom.

Początkiem 2022 r. pracownicy Fundacji m.in. przeładowali w Warszawie kilka tirów z Holandii, których transport został wysłany do Ukrainę, włącznie z przekroczeniem granicy polsko-ukraińskiej i zawiezieniem pomocy na stronę ukraińską przy granicy w Medyce, który z kolei został przepakowany i wysłany głębiej w Ukrainę do potrzebujących. Działania skoncentrowane są na pomocy prawnej i administracyjnej, pomocy społecznej, zawodowej oraz psychologicznej w formie doradztwa.

Pomoc humanitarna ofiarom wojny na Ukrainie

Od X 2022 roku Fundacja współpracuje z Fundacją Dokładam Się projekt „Uwolnij Złomka” z którymi pozyskuje używane komputery i oddaje bezpłatnie dzieciom potrzebującym sprzęt komputerowy (komputer, oprogramowanie, oprzyrządowanie) nie tylko z Ukrainy, ale także z Polski. Od maja 2023 roku ponad 150 rodzin otrzymało od nas komputery i laptopy do nauki zdalnej. Obecnie czeka na nie ponad 200 rodzin.

Maria Derkach

Fundacja współpracuje z ZUS Warszawa, gdzie uczestniczy w szkoleniach z zakresu oraz w szkoleniach dla sektora NGO. Przykład szkolenie zorganizowane było przez Fundację Verum w ramach funduszu EOG na temat wolontariatu w czasach kryzysu.

Fundacja organizuje również spotkania integracyjne i kulturalne dzieci i młodzieży polskiej i ukraińskiej, np. Mikołajki lub cykliczne czytanie polskich bajek na poziomie szkoły np. w Bibliotece Wielokulturowej na Gocławiu.

Od X do XII 2022 roku organizowała w swoim lokalu spotkania integracyjne kobiet ukraińskich (ok. 15 osób), które przybyły do Warszawy przed i po 24 lutego 2022 roku, czyli dacie rozpoczęcia konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Od 16 stycznia do 31 marca 2023 r. Fundacja realizowała spotkania kobiet ukraińskich w projekcie „Nadzieja dla Rodzin” finansowanym przez m.st. Warszawa, który odbywały się w Centrum Edukacji i Rozwoju w Warszawie. Projekt zakłada warsztaty w tematach: spotkania integracyjne w oparciu o prace coacha i psychologa oraz „E-administrację” 15 kobiet ukraińskich przybyłych do Warszawy po 24 lutego 2022 r., przy równoczesnym zaopiekowaniu się 30 dziećmi uczestniczek projektu, podzielonych na dwie grupy wiekowe (od 2 lat), biorących udział w zajęciach plastycznych, spotkaniach ze Strażą Miejską, itp.

Fundacja nawiązała również kontakt z uciekinierami wojennymi przebywającymi w Otwocku, gdzie przeprowadziła warsztaty z zakresu obowiązującego prawa i administracji, aktywizacji społecznej i zawodowej.